Hakkımızda / About Us

Türkiye’nin muhtemelen en eski Free Improvisation grubu olan “Çatı1972 improvisation” adını bulunduğu mekandan alan bir müzik ve ruh birliğidir. 1971′ de şişe, kazan, kova, kaval ve 2 mandolin ile başlayan ”mecburi sıradışı” müzik yapma bağımlılığı, 1972′ de 3 gitar ve bir bongo alınmasıyla genel anlayışa yaklaşmaya çalıştı.Gürkan Baltacılar, Ufuk Ömürgönülşen, Tuncay Turgul, Aşkın Gençerler ve Baha Emren’den oluşan grup, Kısa bir süre söz ve müzik yazdıkları besteler yaptılar ve her çalınanı kayda aldılar (1972-1976).Ama o anı çalma ve bir daha çalmama arzusu hep daha çekici idi.Hiçbir tarza bağlı olmadan, bu tür ötesi kendiliğinden çalma dürtüsünün ”Free Improvisation” adı altında dünyada yapılageldiği sonraki yıllarda öğrenilecekti. Düğün ve pavyon arası (barlar henüz yoktu) 2 seçenekli müzik dünyasında zehirlenmeden, kendi müziklerini yapmak uğruna hep ”yeraltında” kalmayı seçtiler.O devirde kendileri gibi düşünen pek çok arkadaşları ile müzik yaptılar ve kaydettiler.90’′lı yıllardan itibaren yeni kuşak müzisyenler de ”Çatı Müziği”ne katıldı.Yıllar içinde ”Pink Freedom”(1972), ”Fenomen”(1977), ”Doğaç Poğaça”(1988),”Çatı Ruh Birliği”(1998), ”Gürültü Koordine Cemiyeti”(2003) ve ”Nabukadnezar”(2009) isimli gruplar oluşturdular.Çatı1972’de amaç ”o anda” hep kendinin olan, yeni, kaba ve hakiki müziği yapabilmektir.

 

Turkey’s probably the  oldest Free Improvisation group “Çatı1972 improvisation” takes its name from the roof (çatı in Turkish) where the band gets together. Their addiction to unusual, left field music making began in 1971 with a bottle, a cauldron, a bucket, a kaval (shepherd’s pipe) and two mandolins. but the addition of three guitars and a bongo gave the group a more mainstream sound. The band members were Gürkan Baltacılar, Ufuk Ömürgönülşen, Tuncay Turgul, Aşkın Gençerler and Baha Emren. Between 1972 and 1976 all the music they composed was recorded, but the allure of making spontaneous improvised music beyond any style or the restrictions of composition, was more appealing to the group. They later learnt the music they were making was known commonly as ‘Free Improvisation’. In order to be able to make their own music, the group decided not to become involved in the commercial world of bar and wedding music bands and invited other friends to come and make and record music with them, whist staying firmly ‘underground’.
During The 1990’s a new generation of musicians joined Çatı1972 improvisation.At times forming branch off groups such as Pink Freedom (1972), Fenomen (1977), Doğaç Poğaça (1988), Çatı Ruh Birliği (1998), Gürültü Koordine Cemiyeti (2003) and Nabukadnezar (2009).
Çatı1972 improvisation’s aim is to make original, spontaneous, new, real, rude music.

 

 

Members of various ensembles:
Gürkan Baltacılar(Guitar,bass,drums,flute,voc.,etc.) Ufuk Ömürgönülşen (Lead Vocal,Guitar) Tuncay Turgul (Guitar,Bass,Voc.,Flute) Aşkın Gençerler (Drums.Perc.) Baha Emren (Drums) ”Flutcu”Oguz Bayer(flute) Argun Terzibaşıoğlu (Drums) Tansu Öyke (Perc. Drums, Bass) Serdar Tekogul (Guitar, Baglama) Deniz Gönülşen (Violin) ”Zeplin” Ahmet Kutluk (Guitar) Feyyaz Yukselen (perc.) Yakup Dinçeroğlu (Guitar, Bass) Tayfun Alpay(Guitar) Halit Tuvay (Guitar,Perc.) Beniz (guitar) Hakan Aydoğan (Sipsi,perc.) Asil Noyaner (Perc.) Turgay Bayram (sipsi,trumpet) Kemal Begtas (sampler, Guitar) Bülent Şen (Bass, Keyboards) Tuğrul Gülenç (Guitar) Şefik Toker (Guitar) Mahmut Yalay (Bass,sampler) Harun Öncü (Tenor Sax.) Tamer Temel (Tenor, soprano sax.) Ali Cenk Gedik (Trumpet) Serhan Erkol (Alto Sax.) Ümit Canlı (Guitar, Drums) Halil Kesiktaş (Guitar, Bass,) Efe Benzeşik (Guitar, alto sax.), Ahmet Tolga Uzel (Tenor sax.,Drums) Özün Usta (Drums) Murat Taner (Tenor sax., Guitar) Sedat Yalınkılıç (Drums) Tolga Şenergüç (Drums), Onur Duygulu (Guitar,violin), Karahan Kadırman (Sax, bass),Stewart Todd (Tenor Sax.),Murat Üstün (tenor sax.),Serdar Ateşer(guitar),Ayça(voc.),Ateş Tezer(drums),Emre Kartari (drums), Ayşe Tütüncü (keyboards), Sıla Gerbağa (bass flute), Ahmet Çağan(drums), Behiç Çivici (bass), Ozan H. Çoruk (sax.), Sumru Ağıryürüyen (voc), Orcun Baştürk (drums), Salih Nazım Peker (mand.)